NAZAR NEDİR? NASIL ÖNLEM ALINIR?

gözler

Nazar arapca kökenli bir kelime olup bakmak anlamına gelir, Nazar değmesi ise Türkçede Göz değmesi yada Bakış değmesi olarakda geçer. Nazarcılara kem gözlü, haset,fesat gibi benzetmeler yapılır.

Nazar nedir gelelim açıklamasına, insanlar gözlerinden, bakışlarından dışarıya enerji transferi yaparlar, bunu görünmeyen bir ışın olarak düşünebilirsiniz. Şimdi konuyu daha iyi anlatabilmek için başka bir konuya kısa bir geçiş yapıp tekrar konumuza dönelim. Geçiş konumuz kuantum; Kuantum fiziğine göre enerji düşünce ile ve takibe göre değişkenlik gösterir ve yönü şekillendirilebilir. Yollanan enerjinin yoğunluğu,yönü ( olumlu yada olumsuz olması) düşünce ile şekillenir.

Şimdi bu kuantum tespitinden sonra nazarı açıklamaya geçelim, dediğimiz gibi insanlar bakışları ile karşı tarafa enerji transferi yapar, bu açıktan görünmeyen ışıma, ışın demeti, yollanış yoğunluğu ve niyetine göre karşı tarafda olumlu yada olumsuz etkiye sebep olur. burada olumsuzluk olarak algılanabilecek bir nokta’da imrenerek bakmaktır, imrenerek bakışla yollanan enerjide karşıda olumsuz etkiye sebep olabilir. nedeni ise imrenme içerisine gizlenen ” onda var bende neden yok, o daha iyi, o daha güzel vb” olumsuz düşünceleridir. Çoğu nazar bu şekilde bilinçsizce değdirilir. Bazı kişiler ise keskin ve kötü bakışlarının olduğunu bilerek bilinçli olarak nazar değdirir. öfkeli ve kızgın bakışlarda nazara sebep olabilir.

Özellikle pis nefisli, her gördüğüne imrenen maymun iştahlı gözü doymaz, aç gözlü kişilerin nazarı daha çok olur. Çok koyu gözlü olanlar ile Mavi gözlü olanların’da nazarı çok olur. Nazarın gözden çıkan bir ışın demeti olduğunu söylemiştik, gözün fiziksel yapısı ile çıkan ışın demetlerini yoğunluğu frekansı ve şekli değişebilir, Bu sebepten göz yapısı nazarda etkili olur.

Nazar değen nesne canlı ve cansız olabileceği gibi, Henüz nesnel boyuta geçememiş planlanan bir düşünceye, projeye de nazar olabilir. örneğin” şu tarihte nişanımız var, şu zamanda şirketi kuruyoruz, şu okula gitmeyi düşünüyorum, çocuk yapmaya karar verdik, yeni araba alıyorum, gibi düşüncelere’de nesnel boyuta geçmemiş olmasına rağmen Nazar değer”

Canlı yada cansız nesneye yada teorik düzeydeki düşünceye nazar değdiği zaman bu saydıklarımızda fiziki ve enerjisel boyutta bozulmalar başlar. Hastalık, işlerin bozulması,kaza-bela, proje ve düşüncelerin sekteye uğraması yada komple iptali gibi  olumsuzlular ortaya çıkar. Beklenmedik bir anda kötü bir süpriz olarak ortaya çıkan bu olumsuz durum ani yada yavaş bozulmalara sebep olur. Bu sebeple Nazar nerdeyse büyüden daha tehlikeli bir konuma geçer. Nazar çok etkili olduğunda insanda Büyü gibi etki yapar ve kalıcı olur.  Nitekim Hz Muhammed (sav) efendimizin bir hadisi şöyle der;  ” 1..Nazardan ALLAH a sığının,çünkü nazar hak(gerçek bir olay) dır.”  Diğer bir hadiste 2..  “Nazar adamı mezara, deveyi de kazana sokar”  Bir de Hz Yakub’ un oğullarına tavsiyesi vardır” “Oğullarım, (Mısır’a) bir kapıdan girmeyin, ayrı ayrı kapılardan girin (nazar değmesinden korkuyorum)   demiştir.

Nazardan nasıl korunulur;

Nazardan korunmak için kişi kendini malını ve ailesini düzenli olarak dua ve belirli ayetler ile koruma altına almaya çalışmalıdır. Bununla birlikte dikkat çekici davranış ve durumlardan özen göstermelidir. planlarınızı,düşüncelerinizi yapmak istediklerinizi alenen dillendirmemek gerekir ki düşüncenize ve planlarınıza da nazar olmasın. Kendinize nazar değdiğini hissettiğiniz de kendinize okuyabilir,abdest alabilir yada komple yıkana bilirsiniz, çünkü su iyi nötrleme sağlar. Nazarı hissettiğinizde tuvalete gidip önce işemek sonra abdest almak gayet iyi bir nötrleme sağlar, bundan sonrada bir kaç ayet okumak hatta  çıplak ayakla toprağa basarak okumak dahada etkili bir temizlik olur.

Nazara karşı Daha korunaklı olmak isterseniz işinde ehil bir havas erbabından yada farklı bir ekolde çalışan üstad’dan size yüksek enerjili bir koruma hazırlamasını isteyebilirsiniz, Yada nazar için tavsiye edilen bir kristal (şifalı taşlar) yüzük,bileklik yada kolye taşıyabilirsiniz, çünkü şifalı taşlar kristal özelliği ile fazla enerjiyi alır eksik enerjiyi tamamlar, bu sayede nazar için korunma sağlar. Şap tuzu, akik,ametist,kaplan gözü,obsidyen taşları bu özellikleri ile öne çıkar. Mavi cam boncuklar ise renk dolayısı ile ve dikkat çekici özelliği ile kısmen bu konuda işe yarar, karşıdaki kişini dikkati o yöne çekilince nazar kısmen emilir.

Bir Başkasına kendi nazarınızın değmesinden korkarsa bunun için de MaşaAllah, BarekAllah demelidir.

 

Nazar hakkında geçmiş zamanlardan kalan rivayetler ve Kuran’da Nazar ile ilgili kısımlar:

Kuranı Kerim den;

“Doğrusu o küfre sapanlar, (Kur’an’ı) işittikleri zaman , az kalsın seni, gözleri(nin çarpıcı bakışları ile) kaydıracaklardı. Hem de (hasetlerinden): “O delidir” diyorlardı. Halbuki o (Kur’an) alemler için bir öğütten /hatırlatmadan başkası değildir.

örnek rivayet:

el- Esmaî der ki: Nazarı değen bir adam gördüm. Süt veren bir inekten kendisine söz edildi. Bir defada verdiği süt miktarı onu hayrete düşürünce: “bu dediğiniz inek hangisidir” dedi. Başka bir inek göstererek, işte şu inektir, dediler. Hem gösterdikleri inek, hem de, gözünden saklamak istedikleri inek  birlikte ölüverdi. El-Esmaî der ki: Yine ben de bu adamı şöyle derken dinledim: “ben hoşuma giden bir şey gördüm mü, gözümden bir hararetin çıktığını da hissederim”

Okültist Araştırmacı

ERTAN ALYAPRAK

21/09/2015