Cin musallatı ve sahte musallat vakaları

Cin Musallatı
cin musallatı

Cin Musallatı, sahte musallat vakaları
Cin musallatı olaylarında yüzde 10 gibi bir sıklıkta meydana gelen sahte musallat olayı vardır. Sahte musallat olayında kişi cinler tarafından musallata uğradığını cinlerin içine girdiğini söyler,hatta bu vakaların nerdeyse hepsinde hastalar cin tarafından ele geçirildiğini konuşanın kendisi değil cin olduğunu söyler. Tabiki buda gerçek değildir, vücudu ele geçiren cinlerin kişiyi bloke edip onun yerine


konuştuğu olaylar elbette vardır ama sahte musallat olarak teşhis edilen hastalarda bu olay yoktur. Sahte musallat olayında olan şeyler psikolojisi çökmüş olan hastanın bilinç altında kendi ile mücadele etmesinden başka bir şey değildir. Yani kendi gölgesiyle kavga eden biri gibidir bu kişiler. Aslında durumları acıklıdır ve ciddi anlamda gerçekten profesyonel yardıma muhtaç kişilerdir, çünkü içinde bulundukları durumu intahar ile sonlandırma riski taşırlar, ikinci bir ihtimal ise herkes tarafından iflah olmaz ve uzak durulması gereken biri olarak görülmeleridir, Bu dışlanma onların zaten dibe vurmuş kişilik bozukluğunu daha da karmaşık bir duruma sokar.
Sahte musallat olayı neden olur ve hasta nasıl bu hale gelir şimdi o kısma geçelim: sahte musallat olayına maruz kalan kişilerin asıl sorunu başka bir kişi tarafından duygusal ve fiziksel şiddete maruz kalmalarından kaynaklanır. Bazen bu baskı aracı hastayı taciz eden bir kişi değilde içinde bulunduğu genel olumsuz şartlarda olabilir. Fiziksel ve duygusal baskıya maruz kalan hasta bu durum karşısında kendisini ifade etmek istediğinde şiddete maruz kalacağı için iç dünyasındaki baskı katlanarak büyür. Maruz kaldığı duygusal ve fiziksel şiddet karşısında kendini savunacağı zaman bu şiddetin dahada artacağını bilen hasta duygusal baskı altında ezilerek kendini ifade edemez hale gelir. Tüm bu olumsuz şartlar kaşısında psikolojisi çöken hasta duygusal patlama yaşar, tutarsız ve garip hareketler sergilemeye başlar, bu davranışları karşısında cezalandırılmamak için bunu kendisine cinlerin yaptırdığını söyleyerek durumdan kurtulma gayretine girer. Aslında çoğu hasta bu yaptığının farkında değildir ve gerçekten cinlendiğini sanır, bilinç altında kendisini kilitlemiş ve tek amacı şiddet görmekten kaçınmaktır, gerçektede tek kurtuluşu bu duruma sığınmaktır, çünkü çaresizdir.
Bu duruma örnek bi vaka verecek olursak şu genellemeyi kullanabiliriz; örnek vakada kocası tarafından fiziksel ve duygusal şiddete maruz kalan bir kadının kendini savunma ve kendini ifade etme sınırları tamamen ortadan kalkmıştır, kocası kendisine karşı gelinmesini, boşanmayı ve karşısındaki bireyin kendini savunmasını yasaklamış ve bu durumlarda şiddetin dozunu iyice artırmıştır, duygusal şiddet bu gibi durumlarda ölüm tehdidine dönmüş ve bireye çıkış kapıları tamamen kapatılmıştır. En nihayetinde bu şartlara dayanamayan kadın evden kaçar ailesine sığınır, kocası karşısına ölüm tehdidi ile dikildiğinde zaten psikolojisi çökmüş duygu dünyası laçkalaşmış olan birey şiddetten kurtulmak için bunu kendisine cinlerin yaptırdığını söyler, hatta o kadar bi korkuyla söylerki sonunda kendiside buna inanır.
Burda bahsi geçen baskıcı bir koca değilde baskıcı bir anne baba olabilir, baskıcı bir yönetici olabilir, baskıcı ve baskı görende örnekler ve olaylar değişebilir,çoğaltılabilir.
Sahte cin musallatı olayına sebep olan başka bir nedenlerde geçmişte yaşanılan travmatik bir olayın bilinç altında bastırılmaya çalışılması sonucunda meydana çıkmasıdır. Bu travmatik olay cinsel taciz olabilir, baskı altında kendini ifade etmesine izin verilmeden yaşamaya mecbur edilme olabilir, herhangi bir konuda başarısızlık ve kendinden bekleneni verememede olabilir, kendi tercih ettiği değil başkasının seçtiği hayatı yaşamaya mecbur edilmede olabilir.
Bu konuda sık görülen örneklerde verelim ( Başarısızlık sonucu olanlar) : Kapasitesi üzerinde başarı beklenen ve bu konuda duygusal baskıya maruz kalan kişiler; örnek sınavlarda aşırı zorlanan çocuklar. Beklenen başarıyı sağlayamayınca duygusal şiddetten kurtulmak için bu yola sapabilir.     Cin musallatı
Cinsel istismara uğrayan kişiler; ( burda kısa bi yazı yazamayacağım çünkü bu başlı başına bir makale ye ihtiyaç duyan bir konudur)
Kendi tercih ettiği değil başkasının seçtiği hayatı yaşamaya mecbur edilenler; örneğin ressam olmak isteyen birisi ailesinin ısrarıyla mimarlık okumaya mecbur bırakılırsa bi yerde duygusal patlama yaşama ihtimali yüksektir… Yada kendi istediği kişi ile değil başkasının seçtiği bir kişi ile evlenmeye mecbur edilmek bu duruma yol açan sebeplerden biri olabilir.
Bu durumlarda birey kendisini duygusal ve fiziksel şiddetten korumak için cinlendiği ve musallata maruz kaldığını söyler ve maalesef buna kendide inanır.
Bu hastalara seans ve danışmanlık uygularken kendilerine ve yakınlarına teşhisin sahte musallat olduğu söylenmez. Çünkü burda hasta zarara uğrar ve iyice çöküntüye uğrar. Bunun yerine musallat seansı yapar gibi görünüp hastaya dengeleme seansı yapmak tek çözümdür. Zaten bu vakaların çoğu bir yada iki seansta düzelir ve kendine olan güveni yerine gelir. Hasta haricinde arada yaşanan olayların gerilimi baskı uygulayan içinde kendine çeki düzen vermeye sebep olur.